Główny Inspektorat Sanitarny
ostrzeżenia publiczne
dot. żywności

 

Monitoring jakości wody przeznaczonej do spożycia. 


                                                                                                                              następna strona>>>
 


Informujemy, że na podstawie zarządzenia Dyrektora nr 6/2018  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu ustala się 24 grudnia 2018rdniem wolnym od pracy oraz 08 grudnia 2018r. dniem pracy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kędzierzynie-Koźlu.


7 grudnia -  X Ogólnopolski Dzień Szczepień

MATERIAŁ INFORMACYJNY

INFORMACJE WSSE W OPOLU


Mam czas rozmawiać o teście na HIV

W piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS
„Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)”,
promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.
 

             plakat                                                  informacja prasowa


Zaproszenie - 1 grudnia Światowy Dzień AIDS

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kędzierzynie – Koźlu, Sekcja Promocji Zdrowia       i Oświaty Zdrowotnej we współpracy z Fundacją parkrun Kędzierzyn – Koźle zaprasza na obchody Światowego Dnia AIDS pn. „ parkrun- Solidarni” celem okazania solidarności   z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz  ich rodzinami. Oprócz wspólnego biegu przewiduje się przygotowanie stanowiska edukacyjno – profilaktycznego gdzie odbędzie się dystrybucja materiałów oświatowo – zdrowotnych oraz przeprowadzone będą rozmowy indywidualne dla chętnych osób dotyczące tematyki HIV i AIDS

Kiedy: 1 grudnia 2018r.

Miejsce: Dom Kultury Koźle ul. Skarbowa 10 ( Park )

Godzina: 8.30

Start biegu: 9.00

Dystans: 5 km


W dniu 26.10.2018r. odbyło się  szkolenie dla koordynatorów i realizatorów programu antytytoniowej edukacji zdrowotnej pn. „ Bieg po zdrowie”


Apel Fundacji „Promocja Zdrowia” z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia


Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?
 

Październik, co roku, uznany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi.

To najczęściej diagnozowany nowotwór u Kobiet, który stanowi około 20 % wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe wśród Polek.

Obniżeniu wskaźnika umieralności oraz podniesieniu poziomu wiedzy Kobiet na temat profilaktyki raka piersi ma służyć wieloletni Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowany przez Ministerstwo Zdrowia. Niestety na badania w ramach programu zgłasza się co roku niespełna połowa uprawnionych Polek w wieku od 50 do 69 lat. To wiek, w którym są one najbardziej narażone na ryzyko zachorowania. W państwach wysoko rozwiniętych w badania mammograficznych uczestniczy regularnie ponad 70 % uprawnionych Pań.

Bądź kobietą świadomą. Zbadaj się i zyskaj spokój!

Zachęcamy wszystkie Panie do systematycznych badań. Mammografia pozwala na rozpoznanie i wykrycie zmian bezobjawowych  w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala zaś rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia. 

Badanie mammograficzne jest bezpłatne - refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Można się na nie zgłosić w dowolnej miejscowości niezależnie od miejsca zamieszkania. Trwa tylko kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich.

Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone Panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie były leczone z powodu raka piersi i jednocześnie:

 • w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu

 • lub otrzymały wynik ze wskazaniem do wykonania badania po 12 miesiącach ( dotyczy kobiet, u których w rodzinie wykryto raka piersi u matki, siostry, córki lub w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 ) 

Mobilna pracownia mammograficzna (mammobus) będzie stacjonowała w miejscowości:  

Opole – 10 października 2018 przy Galerii Ozimska, ul. Ozimska 72

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Call Center czynne jest od poniedziałku do piątku oraz wybrane soboty. 

Istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, dlatego prosimy o przyniesienie na badanie zdjęć/płyt z poprzednich mammografii.

               PLAKAT                        PLAKAT DLA MAMY                        PLAKAT DLA ŻONY


Biuro do spraw Substancji Chemicznych na stronie internetowej poinformowało o inicjatywie: „Trzymaj kapsułki poza zasięgiem dzieci” podjętej przez branżę środków czystości, mającej na celu zwrócenie uwagi na właściwe przechowywanie domowych środków czystości w tym kapsułek do prania z płynnymi detergentami.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie  www.keepcapsfromkids.eu

 


UWAGA DOPALACZE!

Na polskim rynku narkotykowym pojawiają się wciąż nowe substancje psychoaktywne, środki zastępcze nazywane potocznie " dopalaczami" stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. 

Okres wakacyjny sprzyja sięganiu przez dzieci i młodzież  po różnego typu używki, na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego pojawiła się  informacja dotycząca najważniejszych aspektów związanych z nowymi substancjami psychoaktywnymi: DOPALACZE! Komunikat dla rodziców i opiekunów


Komunikat GIS w związku z potwierdzeniem występowania przy granicy z Białorusią pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce

W związku z potwierdzeniem występowania przy granicy z Białorusią pierwszych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce, Główny Inspektor Sanitarny informuje, że ASF to nieuleczalna, wysoce zakaźna i zaraźliwa, wirusowa choroba świń domowych wszystkich ras oraz dzików.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Główny Inspektor Sanitarny informuje, że choroba ta nie zagraża życiu ludzi oraz nie wywołuje negatywnego wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Polski.

W zakresie postępowania człowieka w przypadku zetknięcia się z padłymi zwierzętami w celu uniknięcia przeniesienia zakażenia na inne zwierzęta, należy przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i higieny, w tym szczególnie:

 • nie dotykać padłych zwierząt,

 • nie pozwolić naszym domowym zwierzętom na kontakt z padliną,

 • powiadomić najbliższego lekarza weterynarii o znalezieniu padłego zwierzęcia,

 • w przypadku kontaktu z padłym zwierzęciem należy jak najszybciej umyć ręce lub zdezynfekować środkiem na bazie alkoholu,

 • osoby postronne (zwłaszcza po kontakcie z padłym zwierzęciem) nie powinny odwiedzać farm hodowlanych - należy stosować się ściśle do zaleceń służb weterynaryjnych na danym terenie.

http://www.gis.gov.pl/?go=news&id=147

Więcej informacji na stronach:
Inspekcji Weterynaryjnej                          
www.wetgiw.gov.pl

Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi       www.minrol.gov.pl.


zapraszamy do udziału w KAMPANII ,,Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Substancje niebezpieczne pod kontrolą''.
 


#mamczasrozmawiac

Nowy spot telewizyjny kampanii edukacyjnej  Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać” promujący dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, zwłaszcza o tematach trudnych takich jak choroby przenoszone drogą płciową w tym HIV. 

Link: https://www.youtube.com/watch?v=yvYC2Qt6Ffg

"Nowa odsłona kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS pn. #mamczasrozmawiać,  jest kontynuacją kampanii z 2017 roku. Model kampanii w roku bieżącym kładzie szczególny nacisk na promowanie dialogu międzypokoleniowego pomiędzy matkami a córkami, na temat konieczności testowania w kierunku HIV"          
                                                                                      PLAKAT


31 maja - Dzień bez tytoniu

31 maja  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i jej partnerzy obchodzą Światowy Dzień bez Tytoniu, którego celem jest  zwrócenie uwagi społeczeństwa na zdrowotne i inne zagrożenia związane          z używaniem  wyrobów tytoniowych oraz promowanie skutecznych strategii mających ograniczyć to użycie.

Tematem  przewodnim tegorocznego Dnia bez Tytoniu jest  “Tytoń i choroby serca”. Celem kampanii jest  zwiększenie świadomości w zakresie:

 • związku między użyciem tytoniu a chorobami układu krwionośnego, w tym zawału, które stanowią wiodącą przyczynę zgonów na świecie;

 • możliwych do zrealizowania działań i środków, które mogą być zastosowane przez rządy i członków społeczeństwa, w celu ograniczenia zagrożeń dla serca wynikających z użycia tytoniu.

Opracowano na podstawie strony:http://www.who.int/campaigns/no-tobacco-day/2018/en/

W ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu pracownicy Sekcji Promocji Zdrowia       i Oświaty Zdrowotnej podejmują różne inicjatywy mające na celu ostrzeganie przed konsekwencjami zdrowotnymi, społecznymi, środowiskowymi i ekonomicznymi palenia tytoniu.

Przeczytaj Komunikat prasowy.      


Konsultant Krajowy ds. Epidemiologii informuje:

Przed Państwem szansa bezpłatnego zaszczepienia dzieci przeciw pneumokokom – jednych z najbardziej groźnych bakterii wywołujących ciężkie choroby i często pozostawiających powikłania na całe życie.

Taką możliwość oferuje Państwu Ministerstwo Zdrowia. Można zaszczepić dzieci  do 5 r.ż., które dotąd nie otrzymały szczepionki przeciw pneumokokom. Wystarczy tylko zgłosić się do swojego Lekarza Pierwszego Kontaktu.

Zachęcam Państwa do skorzystania z tej możliwości, bo przecież:

               „ Pneumokoków nie lubimy, więc nasze dzieci zaszczepimy”

      Plakat pneumokoki - informacja w pliku pdf


Ogłoszenie o konkursie na komiks o tematyce profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych organizowany dla szkół podstawowych (klasy IV-VII) w ramach programu „POMYŚL ZANIM SPRÓBUJESZ”

https://pomysl.opole.uw.gov.pl/aktualnosci

RegulaminOświadczenie n-laKarta zgłoszeniaOświadczenie rodzica


ZALECENIA GŁÓWNEGO INSPEKTORA
SANITARNEGO W SPRAWIE GRYPY

Ogólne wskazania profilaktyczne
            należy:

 • unikać bliskiego kontaktu z chorymi osobami,

 • kiedy jest się chorym, zostać w domu i zachować dystans do osób zdrowych

 • zasłaniać usta i nos chusteczką higieniczną podczas kichania i kasłania, a zużytą chusteczkę wyrzucić do kosza na śmieci

 • myć często ręce

 • unikać dotykania oczu, nosa i ust, żeby nie roznosić zarazków

 • dbać o siebie, dużo spać, być aktywnym fizycznie, unikać stresu, pić dużo płynów i zdrowo się odżywiać.

Informacje dla:

 • dyrektorów, nauczycieli i opiekunów w placówkach nauczania i wychowania

                  należy:

·         obserwować dzieci i młodzież wykazującą objawy grypopodobne w trakcie pobytu
w placówkach takie jak: gorączka, kaszel, ból gardła, ból mięśni, ból głowy, dreszcze, osłabienie, w niektórych przypadkach biegunka.

·         informować rodziców i opiekunów o zaobserwowanych objawach grypopodobnych celem konsultacji z lekarzem rodzinnym

·         zadbać o ciągły dostęp do środków higienicznych w toaletach

·         organizować w ramach możliwości jak najwięcej pobytu uczniów na świeżym powietrzu w czasie przerw i lekcji wychowania fizycznego

·         monitorować strony internetowe Państwowej Inspekcji Sanitarnej www.pis.gov.pl oraz Państwowego Zakładu Higieny www.pzh.gov.pl celem uzyskania bieżących informacji

 • rodziców

                  należy:

·         obserwować domowników wykazujących objawy grypopodobne, w razie ich wystąpienia zgłosić się do lekarza rodzinnego

·         myć ręce swoje i swojego dziecka mydłem pod bieżącą wodą oraz pokazać dziecku jak należy to robić

·         zatrzymać chore dziecko w domu i wezwać lekarza

·         zasłaniać nos chusteczką higieniczną podczas kichania i usta podczas kasłania

·         nie zabierać dziecka do ludzi, którzy są przeziębieni

·         zadbać o to by dziecko zawsze miało przy sobie chusteczkę do nosa

·         spędzać z dziećmi aktywnie wolny czas na świeżym powietrzu

 • dzieci i młodzieży

            należy:

·         myć ręce mydłem i ciepła wodą przez 20 sekund

·         jeśli nie masz chusteczki podczas kichania lub kasłania zasłoń usta i nos rękawem
w okolicy powyżej łokcia a nie dłońmi

·         umyć ręce po kasłaniu lub kichaniu

·         unikać kontaktu z osobami, które kichają i kaszlą

·         przebywać w czasie wolnym na świeżym powietrzu


II edycja konkursu   "Szkoła wolna od używek"


16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia - przeczytaj ulotkę


Ocena warunków sanitarno-higienicznych letniego wypoczynku dzieci
i młodzieży na terenie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego w 2017 roku


NOWY ROK SZKOLNY 2017/2018

Zbliżający się nowy rok szkolny 2017/2018, związany jest z koniecznością skompletowania wyprawki szkolnej, w związku z tym Państwowy Inspektor Sanitarny w Kędzierzynie – Koźlu przypomina:

 1. Przy wyborze tornistra pamiętajmy, że waga spakowanego tornistra nie powinna przekraczać 10 do15% masy ciała dziecka, zwracajmy uwagę na materiał z jakiego wykonany jest tornister lub plecak oraz na jego wagę bez zawartości, nie kupujmy ciężkich tornistrów/plecaków, które bez zawartości są już zbyt dużym obciążeniem dla dziecka.

 2. Szelki plecaka/tornistra powinny być szerokie i mocne z możliwością regulacji długości, umożliwiające swobodne ubieranie i zdejmowanie.
  Dla młodszych dzieci zaleca się tornistry z dodatkowym zapięciem spinającym szelki z przodu klatki piersiowej.

 3. Ścianka tylna plecaka/tornistra powinna być usztywniona prawidłowo wyprofilowana i dopasowana do naturalnych krzywizn pleców.

 4. Kupujmy zeszyty w cienkich, miękkich okładkach.

Podczas pakowania plecaka pamiętajmy, że ciężar powinien być rozłożony symetrycznie, cięższe przedmioty powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej.

Bardzo ważnym zadaniem rodziców/ opiekunów podczas trwania roku szkolnego jest codzienna kontrola zawartości tornistra/plecaka, aby zapobiec zabieraniu przez dzieci zbędnych przedmiotów.

Prawidłowo dobrany, spakowany i użytkowany tornister pomaga zapobiegać dysfunkcji układu ruchu, co w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz właściwymi nawykami ruchowymi korzystnie wpływa na kształtowanie prawidłowej sylwetki.


Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie obecności fipronilu w mięsie drobiowym i czynności podejmowanych przez PIS


Materiały informacyjne dot. profilaktyki zakażeń WZW typu A

plakat 1                                     plakat 2


Przeczytaj ulotkę - Używkom powiedz NIE


ROLNICZY HANDEL DETALICZNY

Z dniem 1 stycznia 2017r. weszły w życie przepisy Ustawy z dnia 16 listopada 2016r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (Dz. U. z 2016r. poz. 1961), która wprowadziła definicję rolniczego handlu detalicznego.

więcej w ulotce do pobrania tutaj:  Ważne informacje dotyczące grypy ptaków


ZAPRASZAMY  DO ZAPOZNANIA SIĘ Z INFORMACJAMI DOTYCZĄCYMI BEZPIECZEŃSTWA WODNEGO W BUDYNKACH.


Zalecenia dotyczące tornistrów szkolnych.


Dobra woda – zdrowia doda

Bardzo ważną rolę dla rozwoju młodego organizmu oprócz zdrowego odżywiania odgrywa spożywanie dostatecznej ilości napojów, przy czym ważne jest, aby napoje słodkie zastępować wodą. Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje program edukacyjny „ Trzymaj formę!”, którego celem jest m.in. propagowanie picia przez dzieci i młodzież optymalnej ilości wody. Z uwagi na powyższe warto zapoznać się z zaleceniami opracowanymi na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego przez Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny :

Zasady udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno-wychowawczych. Bezpieczne formy i zalecenia higieniczno – sanitarne „(pdf)

Materiał oprócz promocji spożywania wody bezpośrednio z kranu czy źródełek, obejmuje zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego wody tj. odpowiedniej jakości wody zasilającej urządzenia dystrybucyjne, wybór optymalnego urządzenia; dogodnej lokalizacji i prawidłowego podłączenia oraz stałego nadzoru nad bieżącym stanem higienicznym urządzeń.

Jakość wody zasilającej wewnętrzną instalację wodociągową powinna odpowiadać wymaganiom określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marzec 2007 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi
( Dz. U. z 2007 r. Nr 61, poz. 417 z późn. zm. )


Sezon na kleszcza !

 Nie daj sie kleszczowi!

  


UWAGA!! Barszcz Sosnowskiego - czytaj informacje

 


Informacja nt. nowego koronawirusa MERS-CoV dla osób podróżujących w rejon Bliskiego Wschodu i do Korei Południowej


ODRA - choroba, której mogłoby juz nie być...


Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę oraz chronić przed nią innych?

przeczytaj ulotkę w formacie pdf


Poradnik dla producentów rolnych prowadzących dostawy bezpośrednie, sprzedaż bezpośrednią, działalność marginalną, lokalną i ograniczoną, gospodarstwa agroturystyczne oraz oferujących produkty tradycyjne.

 

Informacja dla osób prowadzących działalność w zakresie produkcji pierwotnej (podstawowej) i dostaw bezpośrednich.


Zaszczep w sobie chęć szczepienia to akcja informacyjna na temat szczepień ochronnych przygotowana przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy ekspertów w dziedzinie wakcynologii. Akcja ma na celu promocję szczepień ochronnych, jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom zakaźnym.

Chcesz wiedzieć więcej na temat:

 • praktycznych i organizacyjnych aspektów realizacji Programu Szczepień Ochronnych w Polsce

 • zmian w tej dziedzinie

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie www.szczepienia.gis.gov.pl


Główny Inspektor Sanitarny oraz Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ostrzegają przed spożywaniem alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi i zwraca się z prośbą o informowanie użytkowników alkoholu o konsekwencjach picia alkoholu pochodzącego z nieznanego źródła.

4-15 ml (½ kieliszka do wódki) alkoholu metylowego
uszkadza nerw wzrokowy

30 ml (ok. 1 kieliszek wódki) alkoholu metylowego
to dawka śmiertelna

 

Ulotka informacyjna w pliku PDF


 Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie szczotkowania zębów przez dzieci w przedszkolu 

- plik w formacie pdf


Stanowisko Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące
profilaktyki i zwalczania wszawicy.

czytaj tutaj >>> .pdf

Informacje dot. wszawicy są dostępne również na stronie WSSE w Opolu przeczytaj >>>


Zalecenia żywieniowe dla dzieci i młodzieży - prezentacja power point

Meningokoki - prezentacja power point

Kleszcze - profilaktyka ukąszeń - prezentacja power point


Zasady bezpiecznego przygotowania 
i spożywania żywności.

Rozporządzenie w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy

 

Strona główna Pobierz niezbędne programy ... Druki i formularze Aktualności Strona miasta Kędzierzyna-Koźla Strona miasta Kędzierzyna-Koźla Teren działania Struktura stacji Informator tematyczny Druki i formularze Aktualności Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu WEBMASTERING: mar1usz www.lemabo.pl Napisz do nas